Košík 0

Vznik Goriffee bola náhoda, ktorá nám zmenila život.

beginning bratislavská pražiareň Káva Garuka Goriffee príbeh rwanda výberová káva

Vznik našej pražiarne kávy Goriffee sa dá označiť za náhodu. Veľmi príjemnú náhodu, ktorá nám zmenila život. Mne - Erikovi - a spoluzakladateľom Goriffee, Amirovi a Matejovi.

V roku 2012 som skončil štúdium sociológie a dostal som ponuku na dobrovoľnícke miesto v ďalekej Rwande. Túto výzvu som prijal a s malou dušičkou som premýšľal, ako to asi v Rwande vyzerá, akí sú tam ľudia, ako zvládnem štyri mesiace uprostred hôr a tak celkovo, či som nemal zvoliť inú cestu, ktorá sa mi ponúkala. Ukázalo sa, že Rwanda je krásna krajina s príjemnými ľuďmi a fantastickou kávou.

Na začiatku sme s chalanmi o káve nevedeli nič, niet divu, veď v Európe bolo ešte pred pár rokmi štandardom riedke americano z prepraženej, komerčnej kávy. 

Na projekt do Rwandy som šiel ako kávo-skeptik, ako človek, čo kávu nikdy nemusel, nemal rád. 

Potom prišiel môj pobyt v horách Južnej Rwandy, ktoré sú svojou vysokou nadmorskou výškou a mikroklímou perfektným prostredím pre pestovanie kávy. V horách Južnej Rwandy sa ľahko dostanete na plantáž a ochutnáte kávu. V horách Južnej Rwandy som objavil výberovú arabiku. Neplánovane. Nečakane. Svieže chute a komplexnosť výberovej arabiky si má získali.

Po návrate som márne hľadal podobnú kvalitu a v roku v 2013 som sa do Rwandy vrátil. Pracoval som pre produkciu poľského filmu Birds are singing in Kigali a zároveň hľadal kávy, ktoré by sme s Matejom a Amirom mohli dovážať. S nemalými ambíciami, sme chceli tú najlepšiu rwandskú arabiku, ktorú sme schopní nájsť.

 

Nadviazali sme spoluprácu priamo s farmármi, našim prvým direct trade partnerom bola kooperácia Rwandan Westhills, od ktorých sme začali kupovať výberovú rwandskú arabiku Garuku. V súčasnosti už máme v ponuke kávu z celého sveta od Brazílie po Etiópiu, ale ako každý rok, v júli končí v Rwande zber a my už sa nemôžeme dočkať jesenných noviniek. 

 Autor: Erik Šimšík


Novší príspevok