O káve

5 mýtov o káve, o ktorých ste si mysleli, že sú pravda

mýty o káve

Je len málo ľudí, ktorým naozaj nechutí káva. A ich chute síce rešpektujeme, ale naozaj im nerozumieme! Niet asi divu, že okolo nápoja, ktorý má tak obrovské množstvo fanúšikov po celom svete, sa nazbieralo aj nemálo mýtov a faktov, ktoré jednoducho nie sú faktami, len zažitými informáciami, ktoré berieme ako dané a nikto sa ich už neobťažuje overiť.

Poďme sa teda pozrieť na tie najčastejšie mýty o káve, ktoré jednoducho nie sú pravdou. Jedno upozornenie hneď na úvod, ten najčastejší mýtus o káve sme si nechali úplne na koniec.

Svetlo upražená káva obsahuje viac kofeínu ako tmavo upražená káva

Nie je to pravda. Teória, ktorá za týmto tvrdením stála, hovorí, že počas praženia sa časť kofeínu v káve odparí a čím dlhšie sa káva praží, tým menej ho tam je. Znie to logicky, ale pravda to nie je. Obsah kofeínu v zrnách sa pražením nemení, takže vo svetlých zrnkách kávy nájdete približne rovnaké množstvo kofeínu, ako keď tú istú kávu upražíte tmavšie.

Poobedňajšia káva vám pokazí spánok

Nie je to pravda, ale… Záleží na viacerých faktoroch. O kofeíne je známe, že sa vstrebe naozaj rýchlo. No schválne, ako rýchlo cítite, že vás káva ráno “nakopla”? Zvyčajne je to už po pár dúškoch. To ale znamená, že kofeín sa rovnako rýchlo aj odbúrava z krvi. Všetko záleží aj od genetiky, ale u väčšiny ľudí to netrvá dlhšie ako tri až sedem hodín. Čiže ak si poslednú kávu dáte okolo tretej-štvrtej poobede, tak nebude mať žiadny vplyv na váš spánok, pokiaľ nechodíte spávať naozaj skoro.

Viac ako šálka kávy denne je nezdravá

Nie je to pravda. Našťastie! Pri pití kávy je samozrejme dôležité, koľko cukru a mlieka si do nej dávate, to sú ingrediencie, ktoré môžu zavážiť pri odporúčaných dávkach. Ale ak sa bavíme o káve bez akýchkoľvek dochucovadiel, tak nás zaujíma len množstvo kofeínu ako faktor, ktorý je potrebné si trochu strážiť. Odporúčaná denná dávka kofeínu, ktorú by ste nemali dlhodobo prekračovať je 300 mg. Len pre ilustráciu – jedno espresso má v priemere 63 mg kofeínu a 250ml filtrovanej kávy má približne 115 mg kofeínu.

Káva vám pomôže vytriezvieť

Nie je to pravda. V tomto prípade asi skôr škoda. A aj keď sme všetci videli filmy, komiksy a kadejaké ďalšie diela, kde opitého hrdinu nalievali kávou za účelom rýchlejšieho vytriezvenia, výskumy ukazujú, že káva, ani kofeín nemajú vplyv na rýchlosť triezvenia. Pocit nabudenia, ktorý kofeín prinesie, môže síce u opitého vyvolať dojem, že “je v pohode”, žiaľ, je to len ilúzia a to ešte pomerne nebezpečná.

Káva dehydruje

Nie je to pravda. Ha! Kto ešte nepočul mýtus o tom, že káva dehydruje, nech prvý hodí balíčkom kávy. Je pravda, že káva má mierne močopudné účinky, ale zároveň obsahuje oveľa viac vody, než koľko jej telo vylúči. Takže napriek tomu, že tento mýtus je naozaj populárny, tak výskum za výskumom potvrdzuje, že jednoducho nie je pravdivý. Teoreticky by ste teda mohli dodržiavať pitný režim aj pitím iba kávy. Čo však rozhodne neodporúčame!

Nech už ste sa stretli s akýmkoľvek mýtom o káve, aj pri pití kávy platí to, čo všade inde. Vyberajte si kvalitnú, čerstvo upraženú kávu a pite ju s mierou, lebo nič sa nemá preháňať. Ale hlavne – nikdy si nenechajte pokaziť chuť na šálku kávy.

Máme pre vás

3€ zľavu

Prihláste sa do nášho newslettera a my vám pošleme 2€ zľavový kupón na vašu ďalšiu objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavami.