Ako si doma pripraviť naozaj lahodnú šálku kávy? V skutočnosti je to naozaj jednoduché a dobrou správou je aj to, že to nutne neznamená kúpu kávovaru za niekoľko tisíc eur. Stačí sa vyvarovať týchto piatich najčastejších chýb, z ktorých aspoň jednu robí väčšina domácich kávičkárov. Tak schválne, koľko z nich ste doteraz robili aj vy?
1. Myslí si, že ak to nie je espresso, tak to nie je káva!
Jedna smutná správa hneď na úvod – ak by ste si doma chceli pripraviť espresso ako vo vašej obľúbenej kaviarni, ktorá vám podáva výberovú kávu (a určite to je Goriffee, však?), tak vás to bude stáť nemálo peňazí, námahy a energie. Žiaľ, espresso je jednoducho nápoj, ktorý vznikol v prostredí kaviarní a ako odpoveď na potrebu obslúžiť, čo najrýchlejšie, veľké davy zákazníkov (odtiaľ aj ten názov). Preto sa aj kvalitné domáce kávovary začínajú na sumách stoviek eur. Bez mlynčeka…
Čo s tým? Vyskúšajte prípravu filtrovanej kávy. Prekvapávač ako Hario V60 kúpite za pár eur, papierové filtre tiež a všetko ďalšie vám síce pomôže pripraviť kávu lepšiu a lepšiu, ale úplne nutne to nepotrebujete. A za odmenu sa vám otvorí nádherný svet výberových káv, ktorý disponuje chuťovými profilmi, aké z domáceho kávovaru dostanete len s oveľa väčšou námahou. Nevraviac o tom, že popíjať si ráno dve deci kávy je oveľa príjemnejšie ako “kopnúť” do seba espresso.
2. Nemá doma mlynček na kávu
Ak by ste chceli povýšiť domácu prípravu kávy na novú úroveň, tak máte množstvo možností, ale asi len málo ktorá vám prinesie tak výrazný posun, ako kúpa mlynčeka na kávu. Káva za prítomnosti kyslíka totiž oxiduje, a ak je pomletá, tak množstvo aromatických látok vyprchá v priebehu 20 minút. Preto sa odporúča mlieť kávu až tesne pred jej prípravou a verte nám – toto je faktor, ktorý sa nedá oklamať žiadnym vákuovým balením. Čerstvo pomletú kávu jednoducho nič neprekoná.
Ku kúpe mlynčeka na kávy by sa dalo napísať naozaj veľa (a v budúcnosti to určite urobíme), ale nateraz vám stačí vedieť, že kvalitný ručný mlynček nájdete aj pod 50 eur. Ak by ste potrebovali poradiť, napíšte nám a radi to urobíme.
3. Váhu používa len pri pečení
Predstavte si, že jedno ráno sa vám podarí pripraviť si dokonalú šálku kávy. Totálne lahodnú, ktorej naozaj nič nechýba. A v tom si uvedomíte, že už to nebudete vedieť zopakovať, lebo ste kávu, aj množstvo vody odhadli len tak od oka.
Kuchynská váha vám do prípravy kávy vnesie poriadok a hlavne možnosť opakovať osvedčené pomery. Prípadne vedome meniť vlastnosti pripravovanej kávy. A to je jediná cesta ako sa postupne prepracovať k takej káve, ktorá bude dokonale vyhovovať vašim preferenciám.
4. Ignoruje dôležitosť vody pri robení kávy
Voda tvorí viac ako 98% objemu každej jednej šálky kávy. To asi nie je informácia, ktorá by bola prekvapivá, akonáhle sa nad tým človek zamyslí. Akurát to väčšina domácich kávičkárov nerobí.
Problematika kvality a zloženia vody pri príprave kávy vie byť naozaj zložitá a komplikovaná, ale v skratke a veľmi zjednodušene sa dá povedať, že čím tvrdšiu vodu doma máte, tým je menej “ochotná” naväzovať na seba chute z kávy. Takže to najmenej, čo môžete urobiť na svojej ceste za šálkou lepšej kávy je zistiť si, akú vodu máte v oblasti, kde žijete a podľa toho sa zariadiť. Možností je viacero – buď si kupovať balenú vodu vyhovujúcejšieho zloženia alebo si zadovážiť filtračnú konvicu.
5. Nekupuje si čerstvo upraženú kávu
A na záver sme si nechali tú najdôležitejšiu chybu v tom zmysle, že ak by ste sa mali snažiť vyhnúť len jednej jedinej chybe, tak je to určite táto. Čerstvosti kávy sme už venovali celý jeden článok (nájdete ho priamo TU), takže v skratke stačí povedať, že káva je potravina a čerstvosť (čiže dĺžka času od praženia) je asi najdôležitejší faktor, ktorý ovplyvní výslednú chuť. Pomoc je tu však naozaj jednoduchá – stačí si objednať kávu Goriffee v našom e-shope a vždy budete mať istotu, že vám domov príde čerstvo upražená káva, z ktorej si budete môcť pripraviť tie najlahodnejšie šálky vášho obľúbeného nápoja.