O káve

Je kofeín škodlivý?

goriffee-clanok

Kofeín má svoje výhody, ale jeho nadmerná konzumácia so sebou prináša isté riziká. Zistite, koľko kofeínu je príliš veľa a či potrebujete obmedziť svoju spotrebu. Ak sa spoliehate na to, že vás budí a udržuje v činnosti kofeín, nie ste sami. Milióny ľudí sa naňho každý deň spolieha, aby boli stále v strehu a zlepšili svoju koncentráciu.

Koľko kofeínu je už príliš veľa?

Pre väčšinu zdravých dospelých ľudí sa zdá byť bezpečných až 400 miligramov (mg) kofeínu denne. To je zhruba množstvo kofeínu v štyroch šálkach varenej kávy, 10 plechovkách koly alebo dvoch energetických nápojoch. Treba však myslieť na to, že množstvo kofeínu v energetických  nápojoch sa môže značne líšiť. Užívanie kofeínu môže byť pre dospelých bezpečné, pri deťoch to však nie je najlepší nápad. Je potrebné dávať pozor na dospievajúcich a adolescentov, pokiaľ ide o nadmerný príjem kofeínu a miešanie kofeínu s alkoholom a inými drogami. U tehotných žien s vysokým denným príjmom kofeínu (viac ako 300 mg denne), Svetová zdravotnícka organizácia odporúča znížiť jeho denný príjem, aby sa predišlo prípadným problémom.

Aké sú príznaky “prekofeínovania”? 

Možno budete chcieť obmedziť príjem kofeínu, ak denne vypijete viac ako 4 šálky a pociťujete tieto vedľajšie účinky:

  • Bolesť hlavy
  • Nespavosť
  • Nervozita
  • Podráždenosť
  • Časté močenie alebo neschopnosť kontrolovať močenie
  • Rýchly tlkot srdca
  • Chvenie svalov

Každý z nás je iný

Niektorí ľudia sú na kofeín citlivejší ako iní. Ak ste náchylní na účinky kofeínu, aj malé množstvá môžu vyvolať nežiaduce účinky, ako napríklad nepokoj a problémy so spánkom.

To, ako reagujete na kofeín, môže čiastočne závisieť aj od toho, koľko kofeínu ste zvykli piť. Ľudia, ktorí pravidelne nepijú kofeín, bývajú citlivejší na jeho účinky.

Problém so spánkom za vás kofeín nevyrieši

Použitie kofeínu na maskovanie nedostatku spánku môže vytvoriť nevítaný cyklus. Môžete napríklad piť kofeínové nápoje, pretože máte problém so spánkom počas dňa. Ale kofeín vám bráni v noci v zaspávaní a skracuje dobu spánku. 

Na druhú stranu…

Príjem kofeínu v odporúčaných množstvách vo forme kávy so sebou prináša aj viacero pozitívnych účinkov. Tá, totiž okrem kofeínu obsahuje aj antioxidanty a ďalšie účinné látky, ktoré vám môžu pomôcť predísť niektorým chorobám. S pitím kávy sú preto spojené napríklad tieto pozitíva:

  • Pitie jednej až dvoch šálok kávy denne vám môže pomôcť odvrátiť infarkt srdca
  • Kofeín vám môže pomôcť predísť vzniku Parkinsonovej choroby. Rovnako môže tiež pomôcť osobám s týmto ochorením lepšie kontrolovať svoje pohyby.
  • Zdá sa, že pravidelné pitie aj bezkofeínovej kávy má ochranný účinok na vašu pečeň. Výskum ukazuje, že konzumenti kávy majú vyššiu hladinu pečeňových enzýmov v zdravom rozmedzí ako ľudia, ktorí kávu nepijú.
  • Kofeín v dvoch šálkach kávy môže poskytnúť významnú ochranu pred vznikom Alzheimerovej choroby. Vedci zistili, že u žien vo veku 65 rokov a starších, ktoré vypili dve až tri šálky kávy denne, bola menšia pravdepodobnosť vzniku demencie.
  • Vaše telo môže lepšie spracovávať glukózu. To je teória za štúdiami, ktoré zistili, že u ľudí, ktorí pijú viac kávy, je menej pravdepodobné, že dostanú cukrovku 2. typu.

Záver

Kofeín je súčasťou dennej rutiny mnohých ľudí a zvyčajne nepredstavuje zdravotný problém a môže mať priaznivé účinky. Myslite však na možné vedľajšie účinky kofeínu a v prípade potreby buďte pripravení obmedziť ho.