O káve

Prečo by ste si mali vždy skontrolovať dátum praženia kávy?

datum-razenia

Pri nákupe potravín nás zvyčajne zaujíma aj ich dátum výroby, alebo minimálne spotreby. Pri kúpe kávy si však jej dátum praženia kávy (ktorý sa dá považovať za “dátum výroby”) všíma len málokto. Prečo je dobré zamerať sa aj na tento parameter si povieme na najbližších riadkoch. Ale jednu drobnosť vám prezradíme hneď na úvod – nie je to len kvôli tej nádhernej vôni čerstvo upraženej kávy. 🙂

Káva je potravina a u potravín je čerstvosť dôležitá

No áno, pri pohľade na upražené zrnká na to občas zabúdame, ale faktom je, že káva je potravina. A to nie hocijaká. Každý balík, ktorý si doma otvoríte, je výsledkom dlhého procesu spracovania (o ktorom si povieme viac niekedy inokedy), ktorého predposledným krokom (pred pomletím) bolo praženie zelených zŕn. Zelenú kávu je možné skladovať (relatívne) dlho tak, aby to nemalo vplyv na jej kvalitu. Akonáhle sa však upraží, začína sa “boj” s časom. 

Príliš čerstvá, príliš stará? Oboje je možné!

Pri kontrole dátumu praženia je dôležité zapamätať si, že existuje aj možnosť príliš čerstvej kávy. Všeobecné pravidlo hovorí, že čerstvo upražená káva potrebuje aspoň sedem dní, aby sa u nej ukončil proces odplynenia, kedy sa zo zŕn uvoľňuje kysličník uhličitý, ktorý síce nie je zdraviu nebezpečný, ale môže mať negatívny vplyv na extrakciu a tým pádom aj na chuť kávy. Nie je to nič hrozné, ale ak si chcete kávu vychutnať v jej najväčšom potenciáli, tak je dobré tých pár dní počkať. 

 Samozrejme, život nie je jednoduchý a káva je potravina (pamätáte?), takže je tu aj možnosť, že káva bola upražená príliš dávno a svoj najlepší čas má za sebou. Neznamená to, že ju musíte nutne vyhodiť, ale je dobré rátať s tým, že jednotlivé chuťové nuansy už mohli zaniknúť a naopak mohli vystúpiť do popredia chute, o ktoré úplne nestojíme (ako napríklad trpkosť). Je len na vás, či takúto kávu určíte ako hodnú už len do kompostu alebo sa zmierite s tým, že nemusí byť každá šálka dokonalá. 

Kedy je káva príliš stará, a čo s tým?

Zdanlivo jednoduchá otázka nemá jednoznačnú odpoveď. Do hry totiž vstupuje množstvo faktorov. Od druhu kávy, cez spôsob praženia až po spôsob uskladnenia. Vo všeobecnosti platí, že väčšina káv je najchutnejších od siedmeho po dvadsiaty prvý deň od dátumu praženia. Potom sa už jej chuťový profil začína postupne meniť a degradovať. Je však dôležité spomenúť, že to rozhodne neplatí pre všetky kávy a je množstvo prípadov, kedy je káva skvelá aj neskôr. Zlaté pravidlo ale je, že pri káve, ktorá je staršia ako tridsať dní od dátumu praženia je dobré rátať s tým, že svoj vrchol už má pravdepodobne za sebou. A do pol roka od praženia by ste ju mali určite spotrebovať najneskôr. 

A čo s tým? To je jednoduché! Neobjednávajte si veľa kávy naraz. Oveľa lepšie je robiť si priebežné objednávky približne raz za mesiac podľa vašej spotreby. Prípadne využite naše kávové predplatné, ktoré vás zbaví starosti o neustále doobjednávanie a môžete si byť istí, že budete mať čerstvú kávu, ktorá bude vždy chutiť fantasticky.